17 Grudnia 2023

Święta i Sylwester - nie dla każdego to czas radości

Za tydzień zaczynają się Święta, to trudny okres dla wielu naszych pupili.
Pamiętajmy iż, gwar, nowe twarze, obce zapachy czy sylwestrowy huk są jednym z największych czynników stresowych dla naszych zwierząt. Wiadomym jest, że nie zamkniemy się przed rodziną na cztery spusty, nie założymy na ściany i okna osłon dźwiękochłonnych, więc jak możemy pomóc naszym podopiecznym?

Istnieje kilka sposobów - np. zorganizowanie przestrzeni, do której nasze zwierzę może uciec gdy będzie mieć „dość” (szafa, pokój, klatka kennelowa, do której nikt nie ma wstępu czy nawet bezpieczna przestrzeń za kanapą:) itp.), można próbować „odwrażliwiać” zwierzaka na głośne dźwięki (niestety na to jest już raczej za późno), niektórzy polecają specjalne wiązane tzw. kamizelki przeciwlękowe czy trenowanie psa w celu odwrócenia jego uwagi od bodźca. Te przykłady dotyczą zwierząt, które boją się w stopniu umiarkowanym...
 
W przypadku zwierzaka, który wykazuje bardzo duży strach, nawet przy niewielkim bodźcu, pomóc są w stanie odpowiednio dobrane przez lekarza preparaty. Niestety większość z nich wymaga odpowiedniego czasu stosowania by zadziałać, a część powinna być sprawdzona zawczasu, aby przekonać się jak nasz pupil reaguje na dany preparat.
 
Dlatego warto, Drodzy Właściciele, skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania.